Filmklub Forår 2026
I foråret 2026 præsenterer Snurretoppen fire kvalitetsfilm der giver biografgængeren en helt særlig filmoplevelse. Filmen er nøje udvalgt til Snurretoppens gæster og visse film vil man skulle rejse helt til København for at se. Snurretoppen viser filmene to gange, en aften, og en eftermiddagsforestilling. Sæt allerede nu kryds i kalenderen så du ikke går glip af disse oplevelser på det store lærred.
De fire film er :
Marts
Sorry, Baby
Agnes har oplevet noget slemt. Men livet går videre, i hver fald for alle andre. Instruktør Eva Victors anmelderroste debutfilm Sorry, Baby handler om, hvad der sker, efter det værste er sket. Det er en overraskende sjov og ærlig fortælling om at ramme bunden, men også om alt det gode, der alligevel sniger sig ind midt i livets største kriser - fra kattekillinger til dybe venskaber og ny kærlighed.
April
Saras Stempel
Sara Shahverdi bliver under stor jubel valgt som den første kvindelige politiker i en afsides landsby i Iran. Hun møder snart modstand i kraft af sin nye position, men det er hun vant til og hun ved bedre end at give slip på det stempel, der helt konkret giver mulighed for at modarbejde korruption og kvindeundertrykkelse.
Hun fortsætter sit arbejde med at inspirere unge kvinder i og omkring landsbyen til at sætte sig imod patriarkalske synspunkter. Hun tilbyder motorcykellektioner og udfordrer praktiseringen af børneægteskaber, og hun holder på sit for at udvikle området omkring hende. Selvom mange af mændene i landsbyen er imod hendes arbejde, viser hun stor styrke og udholdenhed og hendes modstandere må tage stadig større skyts i brug.
En modig og medrivende dokumentar om at stå op for sig selv og kæmpe for en bedre fremtid for kommende generationer. Filmen vandt World Cinema Jury-prisen på årets Sundance Film Festival.